Dvojité spaľovanie krbových kachlí

krbové kachle a čisté spaľovanieŠetrnosť k životnému prostrediu je v dnešnej dobe dôležitou podmienkou zdravého života. Krbové kachle s dvojitým spaľovaním (čistým spaľovaním) ju spĺňajú v najvyššej miere.
Ak sa niekedy stretnete s pojmom dvojité spaľovanie v súvislosti s krbovými kachľami, verte, že ide o najekologickejší proces spaľovania, ktorý spĺňa najprísnejšie normy a svetové požiadavky na ochranu životného prostredia pred nebezpečnými splodinami. Preto sa tomuto spaľovaniu hovorí tiež čisté spaľovanie.

O procese dvojitého spaľovania

Tento proces si zjednodušene môžeme predstaviť nasledovným spôsobom: počas horenia sa vytvárajú v krbových kachliach nebezpečné splodiny, ktoré by pri bežných typoch kachlí unikali cez komín do ovzdušia. Úlohou dvojitého spaľovania je zabrániť týmto únikom premenou dymu a splodín na energiu. Krbové kachle s technológiou dvojitého spaľovania premenia až 90% nezhorených plynov, škodlivých častíc a jemný prach, ktorý sa bežne nachádza v dyme na teplo. Keď by sme to mali vyjadriť v číslach, dostaneme sa k veľmi zaujímavým výsledkom. Pri klasických otvorených krboch a produkcií tepla počas spaľovania v nich zistíme, že s tým teplom to nie je žiadne víťazstvo, nakoľko nám rozhodujúce percento z neho vyletí von komínom. O niečo lepšie výsledky majú uzatvorené krbové vložky, ktoré dodávajú takzvané konvekčné teplo, vznikajúce medzi krbovou vložkou a obstavbou krbu. 

Pri dvojitom spaľovaní dokážu krbové kachle znížiť spotrebu dreva až o 50%, navyše majú o polovicu nižšie náklady na prevádzku a sú oveľa menej náročné na údržbu vrátane čistenia a vynášania popola. Ak sa naučíte správne obsluhovať krbové kachle s dvojitým spaľovaním, zostane vnútro vložky svetlé a pekné aj pri častom kúrení, nakoľko aj sadze z vnútorných izolačných platní počas procesu zhoria. Zároveň samozrejme nezanášajú komín tak, ako bežné krbové kachle a čo sa týka ekológie, sú najprijateľnejšou možnosťou, ako spaľovaním dreva dodať domovu teplo.


Sekundárne spaľovanie krbov

Pridaná hodnota? Vďaka nižšej spotrebe dreva vám ušetria aj peniaze.
Dôležitým faktorom a to nielen pri obsluhovaní krbových kachlí s dvojitým spaľovaním  je to, ako vieme kúriť. Kvalita spaľovania pri ručnom pridávaní dreva bude vždy premenlivá. Je rozdiel ak pridáme do rozohriateho ohniska 2 veľké polená a ak ho naopak vyplníme drobnými vetvičkami. V prvom prípade dochádza k pomalému a čistému horeniu, kde sa dá už po pár minútach ohnisko uzatvoriť bez toho, aby z komína nezačal vychádzať čierny dym. Pri malých vetvičkách dochádza k prudkému horeniu a ak by sa ohnisko uzatvorilo, tak sekundárne spaľovanie jednoducho nebude stíhať a vy budete (hoci nechtiac) vypúšťať do ovzdušia škodlivé emisie, ktoré by pri ideálnom type dreva a jeho pomalom spaľovaní v krbových kachliach s dvojitým spaľovaním vyhoreli.

Zoznam firiem, ktoré sa zaoberajú predajom krbov a krbových kachlí vo vašom okolí, nájdte v katalógu Stavebné firmy na Stavebnik.sk. Cez systém Zadaj dopyt môžete viacero firiem požiadať o vypracovanie cenovej ponuky.

Naša rada:

Ak pri výbere krbových kachlí  a uvažujete nad typom s dvojitým spaľovaním, budete sami sebe v prvom rade musieť odpovedať na otázku, na aký účel ich budete využívať. Ak sa jedná o kúrenie v chate či chalupe, na ktorú zájdete v zimnom období dvakrát do mesiaca, nebudú vám kvôli vyššej kúpnej cene a sporadickému využitiu takéto krbové kachle potrebné. Ak však vykurovacie obdobie vo vašom dome začína už v októbri a končí v apríli, finančný efekt  pocítite už po prvej sezóne.

Mohol by vás tiež zaujímať článok: Moderné i klasické kamenné krby

Foto: www.glo24.de,kiturami.biz
(i.n)