Krbové kachle teplovzdušné

teplovzdušné kachle

Teplovzdušný spôsob vykurovania, ktorý prinášajú teplovzdušné krbové kachle, sa v mnohom líši od teplovodného kúrenia. Je obľúbený  vďaka konštrukčnej nenáročnosti a nižším finančným nákladom oproti iným možnostiam privedenia tepla hoci aj o poschodie vyššie od miesta, kde stoja krbové kachle.
Teplovodné a teplovzdušné spôsoby vykurovania zaisťujú tepelnú pohodu obytných priestorov a to nielen v miestnosti, v ktorej sa krbové kachle nachádzajú. Slovne sú síce obidva názvy podobné, no významovo sú rozdielne. Teplovzdušný spôsob je oproti teplovodnému navyše lacnejší a konštrukčne jednoduchší.

Chatári a chalupári by vedeli rozprávať o tom, aké náročné je v chladných mesiacoch vykúriť svoj rekreačný objekt na prijateľnú teplotu. Zvlášť, ak tam viac dní neboli, chata je poschodová, okná nie sú zateplené a jediným zdrojom tepla sú krbové kachle v prízemí. Aj chalupári však dnes túžia po troche komfortu, pritom sa však nechcú vzdať tepla zo „živého“ ohňa. Prijateľným riešením je vykurovanie teplým vzduchom, privádzaným do jednotlivých miestností.

Vyberte si z ponuky firiem, ktoré sa zaoberajú výrobou a stavbou krbov vo vašom okolí. Nájdete ich v sekcii Kotle, krby, kachle, komíny v katalógu firiem na stavebnom portáli Stavebnik.sk alebo si požiadajte o vypracovanie cenovej ponuky na podstránke Zadaj dopyt

Teplovzdušným vykurovaním sa teda rozumie využívanie tepla nielen v samotnej miestnosti s krbovými kachľami ale aj v iných priestoroch objektu. Jeho základom je správna cirkulácia vzduchu v dome. A v tomto prípade sú práve klasické okná výhodou. Prečo? Chladnejší vzduch sa do miestnosti s krbovými kachľami dostáva rôznymi netesnosťami v dverách, oknách ba dokonca aj cez digestor. Plastové okná eliminujú prirodzené vetranie, preto je potrebné zaistiť ku krbovým kachliam prívod vzduchu z vonkajšieho prostredia. To však znamená ďalšie náklady. Preto je takýto druh vykurovania a prikurovania ideálny práve pre staršie chalupy a chaty.
Pod priaznivou cenou a jednoduchou inštaláciou rozumieme fakt, že pri teplovzdušnom vykurovaní potrebujeme okrem krbových kachlí so špeciálnou vložkou len ventilačné jednotky, hliníkové hadice, izolácie a vývody do jednotlivých miestností.

Nevýhody krbových kachlí s teplovzdušným vykurovaním?

S teplom sa prenášajú aj zvuky a tak sa narúša intimita jednotlivých miestností. Zároveň sa cirkuláciou vzduchu víri prach a vysúša vzduch. Prenosu prachových častíc je však možné zabrániť vzduchovými filtrami, ktoré sa pri inštalácií týchto systémov hojne používajú. A čo zvuky? Oplatí sa zainvestovať do kvalitnej izolácie rozvodov, ktorá tento problém pomerne jednoducho vyrieši. Umiestnenie vyústenia krbových rozvodov sa situuje približne 160 cm nad zem. Môže byť však aj pri zemi. V žiadnom prípade však nesmie byť zakryté nábytkom. Nevhodné je umiestnenie vedľa lôžka.

Ako to funguje?
Studený vzduch z miestnosti či externého prívodu je nasávaný do krbových kachlí  a ohrievaný pomocou teplovzdušného výmenníka vo vnútri. Vzduch sa ohrieva na jeho stenách a pomocou rozvodov  z kovových flexi hadíc odvádza  do ďalších priestorov. V prípade, že využívate prirodzenú cirkuláciu vzduchu, je možné jednotlivé rozvody ukončiť priamo v stenách a vybaviť ich tepelne odolnou mriežkou. To všetko však funguje len do vzdialenosti 5 metrov od krbových kachlí a to len v smere nahor. Ak chcete vykúriť vzdialenejšie priestory, bude potrebné vybaviť vložku krbových kachlí napríklad ventilátorom, usmerňujúcim a popoháňajúcim teplý vzduch. Potom môže byť (v závislosti od typu a výkonu ventilátora) rozvod dlhý aj 30 metrov. Ventilátor by mal mať reguláciu otáčok a tiež teplotný snímač, ktorý by zabezpečil vypnutie vrtule v prípade, že v krbových kachliach nečakane vyhasne. Bez teplotného snímača by ventilátor ďalej vháňal studený vzduch do miestností.

O spoľahlivom fungovaní teplovzdušných krbových kachlí rozhoduje viac faktorov. K najdôležitejším však patrí správne zvolený typ a výkon zariadenia. Tiež počet miestností, do ktorých budú ústiť rozvody. Tu sa však nezaobídete bez rád odborníkov, ktorí vám pri kúpe krbových kachlí či krbovej vložky poradia.

Mohol by vás tiež zaujímať článok: Kachľová pec alebo krb pre ekodom?
(i.n)